تزریق بوتاکس و تاثیر فوق العاده آن در درمان بیماری ها

 • صفحه اصلی
 • تزریق بوتاکس و تاثیر فوق العاده آن در درمان بیماری ها
تزریق بوتاکس و تاثیر فوق العاده آن در درمان بیماری ها

می‌توان از بوتاکس به عنوان سمی معجزه آسا یاد کرد. باکتری تجزیه شده از سم بوتولونیوم که بوتاکس نامیده می‌شود، به مدت 50 سال در علم پزشکی کاربرد دارد. در گذشته، موارد استفاده از بوتاکس صرفا برای درمان گرفتگی های عضلات و ماهیچه ها بود. بوتاکس در چند سال اخیر، در حوزه زیبایی به ویژه رفع چین و چروک صورت نیز کاربردهای گسترده ای دارد. امروزه بر اساس مطالعات و شواهد عینی، تزریق بوتاکس درمانی فقط در زمینه درمان اسپاسم های عضلانی نیست.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس یکی از محبوب ترین موارد تزریق درمانی بوتاکس می‌باشد. برای اطلاع از دیگر موارد کاربرد تزریق بوتاکس در حوزه درمان تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

با تزریق بوتاکس چهره ای زیبا و جذاب داشته باشید!

بوتاکس یکی از روش های زیبایی رایج به ویژه در میان بانوان است. این روش با فلج موقتی اعصاب و عضله ای که باعث بروز چین و چروک بیش از حد در صورت می‌شود، زیبایی را برای چهره افراد به ارمغان می آورد. یکی از موارد کاربرد تزریق بوتاکس در زیبایی، اصلاح لبخند لثه ای با بوتاکس است.

14 مورد از بیماری هایی که با بوتاکس درمان می‌شوند

بوتاکس درمانی نسبت به دیگر راه های درمان ارجحیت دارد. از مهمترین دلایل این برتری می‌توان به کم خطر بودن و همچنین عوارض بسیار ناچیز آن اشاره نمود. در ادامه به بیان موارد کاربرد این روش در زمینه درمان می‌پردازیم:

تزریق بوتاکس و تاثیر فوق العاده آن در درمان بیماری ها

با بوتاکس از شر سردرد های میگرنی و دردهای مزمن سر و گردن ناشی از آن خلاص شوید! 

یکی از شایع ترین سردرد ها، سردرد ناشی از میگرن است. افراد زیادی در جهان درگیر این بیماری هستند. افراد مبتلا به سردرد های میگرنی، دچار دردهای مزمن سر و گردن نیز می‌شوند. داروهایی که به طور معمول برای درمان میگرن و درد های مزمن سر و گردن توسط پزشکان تجویز می‌شوند، شامل: داروهای ضد افسردگی، ضد تشنج و درمان فشار خون می‌باشند. از سال 2010 بوتاکس نیز یکی از روش های درمانی میگرن به شمار می آید. پرطرفدارترین مورد درمانی تزریق بوتاکس، درمان میگرن می‌باشد.

به گفته برخی از پزشکان وظیفه بوتاکس در درمان میگرن و دردهای مزمن سر و گردن، مسدود نمودن اعصاب حسی می‌باشد. به این ترتیب پیام و هشدار ناشی از درد، به مغز ارسال نمی‌شود. بوتاکس همچنین از طریق آرام کردن عضلات، در کاهش درد و تنش های ناشی از سردرد نقش بسزایی ایفا می‌کند. این روش درمانی کاملا مورد تایید سازمان جهانی غذا و دارو(FDA) است.

کاربرد بوتاکس در درمان بیماری هیپرهیدروزیس صورت(تعریق بیش از حد)

این اختلال معمولا ژنتیکی است. اکثر افراد مبتلا به این بیماری از سن کودکی و نوجوانی عرق بیش از حد در صورت را تجربه می‌کنند. نقاط دیگر درگیر این بیماری شامل دست و پاها و همچنین زیر بغل می‌باشند. ابتلا به این بیماری سبب بروز مشکلاتی در افراد، نظیر کاهش اعتماد به نفس و عدم حضور در اجتماع می‌شود.

استفاده از تزریق بوتاکس در این بیماران، باعث کاهش تعریق آن ها می‌شود. وظیفه این شیوه درمانی، غیر فعال کردن غده های عرق در نقاط مورد نظر است. در واقع تزریق بوتاکس با کاهش فعالیت ماده شیمیایی محرک غدد عرق در این مناطق، میزان تعریق را به حد نرمال می‌رساند.

درمان بیماری استرابیسم(انحراف چشم) از طریق بوتاکس درمانی

استرابیسم نوعی مشکل چشمی است ک در آن چشم ها نامتقارن هستند. این عارضه چشمی مشکلات زیادی در زیبایی چهره افراد ایجاد می‌نماید. انحراف چشم در 4 درصد از افراد، در رده های سنی متفاوت مشاهده می‌شود. لذا یکی از موارد کاربرد تزریق بوتاکس درمانی، در حوزه درمان انحراف چشم است.

کاربرد بوتاکس در درمان بیماری تپش قلب

تپش قلب بیماری نسبتا شایعی است. درصد ابتلا به این بیماری در میان افراد دارای زندگی پر از تنش و همچنین افرادی که عمل جراحی قلب باز انجام داده اند، بسیار بیشتر از افراد عادی است. این روش درمانی هنوز به صورت قطعی توسط FDA قابل تائید نیست.

با تزریق بوتاکس روحیه ای بهتر داشته باشید!

از نظر برخی از پزشکان، طبق فرضیه بازخورد صورت که به معنی تاثیر حالت چهره افراد بر روحیه آن ها است، تزریق بوتاکس ممکن است در درمان افسردگی موثر باشد. این نظریه بر اساس مطالعه ای از جامعه آماری 74 نفره مبتلا به افسردگی شدید، مطرح شده است. پس از گذشت شش هفته از تزریق بوتاکس، 52 درصد از این افراد تا حد زیادی بهبود یافتند و درمان شدند.

درمان زخم شکاف لب های کودکان 

درصدی از کودکان جهان با مشکل شکاف در لب یا اصطلاحا لب های شکری، متولد می‌شوند. روش درمانی برخی از پزشکان در این بیماری تزریق بوتاکس است. بوتاکس با فلج ماهیچه ها، تاثیر فوق العاده ای در روند بهبود و التیام زخم های کودکان دارند.

براکسیسم و دندان قروچه

درمان دندان قروچه با تزریق بوتاکس،  درمانی موقتی است. اما عملکرد آن نسبت به دیگر روش های درمانی بسیار بهتر و اساسی تر است. زیرا با فلج موقت عضلات فکی، مانع از تحلیل رفتن آن ها می‌شود.

بوتاکس و درمان اختلالات مفصل فکی 

در صورت وجود ارتباط نادرست بین دندان ها و مشکلات فک و دندان مادرزادی، افراد ممکن است دچار اختلالات مفصل گیجگاهی یا TMD شوند. مبتلایان به این بیماری مشکلاتی نظیر سردرد، درد در گردن، سر گیجه و حالت تهوع، اختلال در باز و بسته کردن دهان، احساس درد در ناحیه مفصل گیجگاهی فکی و همچنین درد کتف و شانه را تجربه می‌کنند.

یکی از روش های موثر درمان این اختلال تزریق بوتاکس است. بوتاکس درمانی در زمینه درمان اختلالات TMD، اقدام درمانی موثری جهت تسکین دردها و همچنین افزایش حرکات دهان بعد از گذشت 3 ماه می‌باشد.

بوتاکس و دردهای عضلانی مربوط به فک

همانگونه که پیشتر نیز ذکر کردیم، یکی از عوارض ناشی از اختلالات گیجگاهی فکی، بروز دردهای عضلانی در ناحیه فک و فرسایش تدریجی این عضلات است. بوتاکس درمانی با کاهش عملکرد و فعالیت عضلات فکی، باعث تسکین دردهای عضلانی فکی می‌شود.

بوتاکس و درمان گرفتگی و انقباض عضلانی

یکی از موثرترین راهکار های درمانی گرفتکی و انقباض عضلات تزریق بوتاکس است. این انقباض و گرفتگی ها در عضلات صورت و گردن نیز اتفاق می افتد. این اسپاسم ها عبارتند از:

 • مشکلات حرکت در چشم ها شامل تنبلی چشم
 • انقباض قسمتی از صورت و یا چشم ها
 • گرفتگی ها و درد شدید عضلات گردن که سبب درد زیادی در افراد می‌شود

بوتاکس با محلول آب نمک ترکیب می‌شود و به وسیله آمپول هایی در سایز کوچک به صورت افراد تزریق می‌شود. مداوای اسپاسم عضلات صورت و گردن، نیازمند چند جلسه تزریق است.

گامی اسمایل(لبخند لثه ای)

افرادی که هنگام لبخند زدن بخش زیادی از لثه بالایی آن ها مشاهده می‌شود، دچار عارضه ای به نام گامی اسمایل یا لبخند لثه ای هستند. علت بروز این عارضه فعالیت بیش از حد عضلات لب بالایی می‌باشد. درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس، یکی از روش های درمان گامی اسمایل است. بوتاکس با کاهش فعالیت عضله لب بالایی، به درمان این عارضه می‌پردازد.

بوتاکس و اختلال ترشح بزاق و اختلالات غدد بزاقی

یکی از انواع بیماری های دهانی بسیار دردناک و مشکل آفرین، اختلالات غدد بزاقی است. پزشک با تزریق بوتاکس در غدد بزاقی ناحیه جلوی گوش و غدد بزاقی تحت فکی، باعث کاهش چشمگیر ترشح بزاق می‌شود.

نورالژی تری ژمینال(عصب سه قلو)

نورالژی تری ژمینال نوعی درد مزمن است. این درد مزمن، بر اعصاب سه قلویی که وظیفه انتقال درد از صورت به مغز را دارند تاثیر می‌گذارد. افراد مبتلا به این اختلال، حتی در شرایط تحریک جزئی صورت نیز ممکن است درد را تجربه کنند.

پزشک در وهله اول سعی می‌کند با استفاده از تجویز دارو به درمان بیمار بپردازد. در صورتی که بیمار با مصرف دارو درمان نشود، پزشکان از بوتاکس درمانی برای مداوای درد عصب سه قلو استفاده می‌کنند.

تزریق بوتاکس همچنین در درمان بیماری هایی نظیر سندروم رینود(سردی بیش از حد کف دست)،‌بیش فعالی مثانه و واژینسموس(دخول دردناک) تاثیر دارد.

آیا تزریق بوتاکس نیاز به تمدید دارد؟

تزریق بوتاکس هم در موارد درمانی و هم زیبایی روشی موقتی است. زمان تمدید بوتاکس به هدف اولیه تزریق، بدن افراد و همچنین توصیه پزشک وابسته است.

عوارض ناشی از تزریق بوتاکس 

یکی از مزیت های بوتاکس نسبت به دیگر روش های درمان و زیبایی، کم بودن عوارض آن است. احساس درد و بی حسی جزئی بعد از تزریق نیز، کاملا طبیعی می‌باشد. البته این عوارض جانبی معمولا بعد از مدت کوتاهی بهبود می‌یابند. از مهمترین عوامل موثر در کاهش عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس، می‌توان به مراجعه به پزشک متخصص و با تجربه اشاره نمود. مراقبت های صحیح بعد از تزریق بوتاکس نیز در کاهش عوارض و یا التیام سریع تر عوارض جانبی بسیار موثر هستند.

چه افرادی دارای ممنوعیت تزریق بوتاکس هستند؟

لیست افرادی که دارای ممنوعیت تزریق بوتاکس هستند به شرح زیر می‌باشد:

 • افراد با سن پایین تر از 18 سال و یا بالاتر از 75 سال
 • بانوان باردار و یا مادران شیرده
 • مصرف کنندگان داروهای ضد انعقاد خون
 • افرادی که درگیر اختلالاتی در سیستم های عصبی یا عضلانی هستند
 • مبتلایان به بیماری های خاص نظیر ام اس، نارسایی کلیه و نفروپاتی دیابتی
 • افراد دارای بیماری های قلبی

بنابراین در صورت داشتن هر یک از شرایط بالا، هنگام مراجعه حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

بوتاکس روش درمانی کاملا تخصصی است. این روش درمانی باید حتما توسط پزشک متخصص انجام گیرد. دکتر مرضیه صحت پور، درای بورد تخصصی در درمان بیماری های دهان و دندان و همچنین با بهره گیری از بهترین تجهیزات و مواد، به درمان بیماری های شما عزیزان با تزریق بوتاکس می‌پردازد. جهت مراجعه به کلینیک تخصصی دکتر مرضیه صحت پور، با شماره 09390042441 تماس حاصل فرمائید.