جراحی بوکال فت یا لاغری صورت

جراحی بوکال فت یا لاغری صورت

 

معیار های زیبایی به سلیقه شخصی افراد ارتباط دارد اما؛ از گذشته تا امروز معیار زیبایی بین افراد تغییر کرده است. به گونه ای که در گذشته داشتن صورت های گرد و تو پر بسیار محبوب تر بوده است. در این روز ها داشتن صورتی استخوانی با گونه های برجسته و زاویه دار به شدت مورد استقبال خانم ها قرار گرفته است. به همین علت از جراحی زیبایی، تزریق فیلر و تزریق بوتاکس استقبال می‌کنند. افرادی که صورت های چاق و گرد دارند، با تزریق فیلر نمی‌توانند به صورت خود فرم دهند. یکی از موثر‌ترین روش های لاغری صورت، جراحی بوکال فت است.

بوکال فت چیست؟

توده چربی که زیر گونه قرار دارد، چربی بوکال(Buccal fat) یا چربی داخل دهان نام دارد. این توده چربی باعث ایجاد صورت گرد و چاق می‌شود. برخی از افراد از صورت گرد و تو پر خود راضی نیستند یا اینکه تصور می‌کنند بیش از حد صورت گرد و تو پری دارند. به همین علت به سراغ جراحی بوکال فت برای لاغری صورت خود می‌روند. چربی بوکال به دلیل مقاوم بودن با وزرش و رژیم تغییری در آن ایجاد نمی‌شود.  اندازه چربی بوکال فت در بین افراد مختلف، متفاوت است. حتی اندازه این چربی در دو طرف صورت ممکن است یکسان و قرنیه نباشد.

جراحی بوکال فت چیست؟

جراحی بوکال فت یک جراحی زیبایی به شمار می‌رود. این جراحی لاغری صورت برای افرادی که صورت گرد و چاقی دارند، انجام می‌شود. در جراحی بوکال فت، خروج توده چربی از راه دهان صورت میگرد. این نوع جراحی زیبایی از جمله جراحی های سرپایی محسوب می‌شود که بدون بیهوشی و با بی حسی موضعی انجام میگرد. در این عمل لاغری صورت، با ایجاد یک شکاف داخل دهان در قسمت گونه ها، چربی راه خارج می‌کنند. شکاف ایجاد شده در داخل دهان را با نخ بخیه قابل جذب، بخیه می‌زنند و هیچگونه آثار زخم و خراشیدگی روی پوست صورت ایجاد نمی‌شود.

 

عواملی که موجب ایجاد چربی بوکال در ناحیه گونه می‌شود؟

چند مورد از دلایل و عواملی که به تجمع چربی در توده بوکال فت می‌شود را بیان می‌کنیم.

 • متبلا بودن به بیماری های خاص: برخی از بیماری های خاص موجب چاق شدن و تجمع چربی در صورت می‌شود. بیماری هایی نظیر کم کاری تیروئید، دیابیت، افسرگی و آلرژی موجب چاقی صورت می‌شود.
 • رژیم غذایی نامناسب: یکی از عوامل چاقی در افراد مصرف غذا های نامناسب است. برای داشتن اندام مناسب و حفظ سلامتی از غذای مناسب و مکمل های ویتامین و پروتئین استفاده کنید.
 • مصرف بی رویه الکل: مصرف زیاد الکل و نوشیدنی های الکلی به دلیل کالری زیاد باعث چاقی می‌شوند و برای تهدید جدی برای سلامتی هستند.
 • نوشیدن مقدار کم آب: نوشیدن مقدار کم آب در شبانه روز موجب ایجاد مشکلات زیادی در می‌شود. یکی از این مشکل ها بزرگ و تجمع چربی در برخی از اندام های بدن است.

مراقبت های قبل از جراحی

مانند هر جراحی زیبایی دیگری لازم است قبل از جراحی بوکال فت به نکاتی توجه کنید و به درستی آنها را اجرا کنید.

 • عدم استعمال سیگار حداقل 48 ساعت قبل از انجام عمل تخلیه چربی بوکال
 • استفاده از دهانشویه قبل از شروع جراحی
 • عدم مصرف برخی دارو ها مانند آسپرین و دیگر رقیق کننده های خون
 • مطلع کردن پزشک از حساسیت های داروی

مراقبت های بعد از جراحی

اگر چه نیمی از راه برای رسیدن به نتیجه مطلوب به انجام عمل توسط پزشک متخصص و با تجربه مربوط است. نیم دیگر راه برای رسیدن به نتیجه مطلوب به میزان توجه به مراقبت های بعد از جراحی لاغری صورت مربوط است. توجه و اجرای دقیق مراقبت های بعد از عمل موجب بهبود سریع تر و جلوگیری از بروز عوارض احتمالی می‌شود. مهم ترین مراقبت هایی که بعد از جراحی باید انجام داد:

 • خوردن غذا های ولرم و آبکی به مدت 3 الی 4 روز بعد از جراحی
 • عدم استعمال دخانیات و سیگار
 • مصرف آنتی‌بیوتیک طبق تجویز دکتر
 • استفاده از دهان شویه به مدت یه هفته بعد از جراحی
 • جلوگیری از وارد شدن فشار به صورت
 • عدم لمس کردن بخیه و جای زخم
 • عدم خم کردن سر به ویژه برای طولانی مدت

عوارض جانبی بعد از عمل و تخلیه بوکال فت

جراحی بوکال فت از جمله جراحی های لاغری صورت است، که بی‌خطر و با عوارض کم است. عوارضی مانند درد و التهاب بعد از هر گونه جراحی طبیعی است، که به مرور زمان و پایان یافتن دوره نقاهت از بین می‌رود. عوارضی مانند خونریزی، نامتقارن بودن دو طرف صورت، احساس درد در مدت زمان طولانی و عفونت از جمله عوارضی است که اگر جراحی توسط پزشک متخصص و با تجربه صورت گیرد، احتمال بروز انها تا حدی چشم گیری منتفی می‌شود.

دکتر مرضیه صحت پور متخصص بیماری های دهان و فک و صورت است که در تشخیص و جراحی بوکال فت با بیش از 10 سال سابقه کار در کنار شما هم دوستان عزیز است. جهت برقراری ارتباط با دکتر با شماره 09390042441 تماس حاصل فرمائید.