درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس برای جوانسازی پوست در بین مردم مرسوم تر و شناخته شده تر است؛ اما تزریق بوتاکس درمانی از کاربرد های بسیار مفید تزریق بوتاکس است. پزشکان با استفاده از مقادیر کم و دقیق از بوتاکس برای درمان برخی بیماری ها استفاده می‌کنند. بوتاکس درمانی برای درمان و پیشگیری از بیماری هایی نظیر اسپاسم های عضلانی، تسکین کمر درد، براکسیسم(دندان قروچه) و سردرد میگرن استفاده می‌شود. درمان میگرن با تزریق بوتاکس یکی از بهترین راه های درمانی برای سردرد های میگرنی می باشد. که در سال 2010 توسط سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) مورد تایید قرار گرفت.

بوتاکس چیست؟

بوتاکس نوعی ماده سمی است که در سال 2000 مورد استفاده قرار گرفت. ماده بوتاکس در مقادیر کم، کاملا بی خطر است. بوتاکس برای جوانسازی پوست و در علم پزشکی استفاده های زیادی می‌شود. بوتاکس در نواحی و نقاط خاصی تزریق می‌شود و باعث فلج شدن عضلات آن نواحی می‌شود.

برای دانستن همه چیز در مورد بوتاکس به این مقاله مراجعه کنید.

میگرن چیست؟

میگرن نوعی بیماری است که با سردرد های مکرر و ضربان‌دار همراه است. بین 10_20 درصد افراد دچار بیماری میگرن هستند. در این میان نسبت درگیری خانم ها به سردرد های میگرن 3 برابر بیشتر از اقایون می‌باشد. علائم دیگر این بیماری در کنار شدت سردرد های میگرن باعث می‌شود، فرد مبتلا از انجام فعالیت های روزمره خود دور بماند.

علائم میگرن چیست؟

علائم میگرن از سردرد های ضربان‌دار و طولانی شروع می‌شود. سردرد های میگرن از 2ساعت تا 72 ساعت می‌تواند ادامه داشته باشد. در کنار سردرد های ضربان‌دار که معمولا یک طرف سر ایجاد می‌شود علائمی همچون:

  • حالت تهوع
  • استفراغ
  • تار بینی
  • حساسیت به نور و صدا
  • احساس درد، در قسمت شقیقه و پیشانی

در افراد مبتلا به بیماری میگرن وجود دارد.

راه تشخیص میگرن و درمان آن چیست؟

پزشکان با توجه به علائم افراد و در برخی مواقع با استفاده از نتیجه MRI  افراد تشخیص می‌دهند که سردرد فرد در اثر ابتلا به میگرن است یا علت دیگری دارد. برای درمان میگرن در ابتدا از حذف عوامل محرکه ایجاد کننده‌ی سردرد های مزمن باید شروع کرد. این عوامل محرکه برای افراد متفاوت است؛ اما برخی از این عوامل عبارتند از استرس و فشار عصبی، حساسیت های غذایی و فصلی، کم بودخواب و تغییرات هورمونی که برای افراد ایجاد می‌شود. برای دارو درمانی سردرد های میگرنی پزشکان با توجه به شدت سردرد افراد دارو هایی بر‌طرف کردن و پیشگیری از سردرد برای افراد تجویز می‌کنند.

درمان میگرن با تزریق بوتاکس

درمان میگرن با تزریق بوتاکس ممکن است؟

سردرد های میگرن به دلیل طولانی و شدید بودن، کیفیت زندگی افراد را بسیار تحت تاثیر خود قرار می‌دهد. به همین علت افراد متبلا به میگرن به دنبال درمانی هستند که از بتوانند سردرد های خود را کنترل و درمان کنند. درمان میگرن با تزریق بوتاکس از راه های درمانی است که در سال 2010 با انجام مطالعات بسیار مورد تایید سازمان FDA قرار گرفته است. تزریق بوتاکس برای درمان میگرن بسیار موثر است و از شدت سردرد ها کم می‌کند. تزریق بوتاکس موجب پیشگیری از سردرد های میگرن نیز می‌شود. تاثیر تزریق بوتاکس برای درمان سردرد های میگرن دائمی نیست؛ اما با تمدید تزریق طبق نظر پزشک متخصص تا حدی بسیار زیادی موجب بهبود و پیشگیری این بیماری می‌شود.

نقاط تزریق بوتاکس برای درمان میگرن 

ترزیق در نواحی و نقاط درد می‌تواند با توجه به نظر پزشک انجام گیرد؛ اما به طور معمول در نقاط زیر تزریق انجام می‌گیرد:

  • پیشانی
  • پشت سر
  • هر دو گیجگاه
  • پشت و کناره‌های گردن
  • قسمت بالایی شانه‌ها

عوارض های تزریق بوتاکس برای درمان میگرن

درمان میگرن با تزریق بوتاکس اگر توسط پزشک متخصص و با تجربه انجام شود، هیچ گونه عوارض جوانبی نخواهد داشت. تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص علاوه بر اینکه از بروز عوارض جلوگیری می‌کند، نتیجه بسیار بهتر و مطلوب تری را همراه دارد.

در راستای درمان میگرن با تزریق بوتاکس دکتر مرضیه صحت پور در کنار شماست.