در رفتگی فک یا شکستن فک چیست؟

در رفتگی فک یا شکستن فک چیست؟

در این مقاله سعی بر این شده است که درباره‌ی تفاوت بین شکستگی فک و همچنین دررفتگی فک و درمان در رفتگی فک ، مطالبی مفید ذکر شود. همچنین سعی داشته‌ایم که روش‌های درمان این نوع آسیب‌ها را به شما بازگو کنیم. با ما همراه باشید و از مطالب گفته شده در نهایت استفاده را کنید.

دررفتگی فک یا شکستن فک چیست؟

تفاوت در رفتگی استخوان فک و شکستن استخوان فک این است که شکستگی فک همانطور که از اسمش پیداست یعنی شکستن استخوان فک پایینی است. در حالی که در رفتگی به این معناست که فک تحتانی تغییر مکان داده است. در هر دوصورت هم شکستگی فک و هم در رفتگی فک به این معناست که مفصلی که فک پایین را به جمجمه وصل می‌کند دچار آسیب می‌شود.

آسیب‌های فک می‌تواند به‌خاطر علائمی مختلف همچون ضربات شدید به صورت، کشیده شدن بیش از انداز‌ه­ی فک در هنگام کشیدن خمیازه و همچنین گاز زدن غذا رخ دهد.

وجود مشکل در رفتگی فک و یا شکستگی فک، باعث درد شدید شده و البته حرکات فک را نیز محدود می‌کند. همچنین در هنگام غذا خوردن، فرد دچار مشکل می‌شود. حتی ممکن است باعث مشکلات تنفسی نیز شود. باید این نکته را نیز بیان کنیم که شکستن فک باعث به‌­وجود آمدن ورم صورت شده ولی در درفتگی فک، فک پایین نسبت به جمجمه تغییر مکان می‌دهد. به بیانی دیگر در می‌رود. برای حل شدن هرچه زودتر این مشکل و کاهش درد، اقدام درمانی فوری بسیار ضروری می­‌باشد.

علت در رفتگی یا شکستگی فک چیست؟

به قسمت پایینی فک، پزشکان مندیبل می‌گویند. این قسمت که از جمجمه جدا است. به کمک مفصل گیجگاهی زیرواره‌ای به جمجمه وصل شده است که همین باعث باز و بسته شدن فک می­‌شود.

دو نوع شکستگی فک وجود دارد. یکی شکستگی فک همراه با جا­به‌جایی است. و مورد دیگر شکستگی فک بدون جا­به‌جایی می‌باشد. همچنین زمانی اتفاق می‌افتد که به مندیبل آسیبی وارد می‌شود. همچنین در رفتگی فک نیز به این معناست که مندیبل از یک یا دو مفصل گیجگاهی زیرواره جدا شده باشد.

شاید برای شما سوال باشد که آیا شکستگی فک، فقط در فک پایین اتفاق می‌افتد؟ فک بالا نیز ممکن است همانند فک پایین دچار شکستگی شود اما پزشکان بیشتر این نوع شکستگی را مختص شکستگی صورت به رسمیت می‌شناسند.

بر اثر حوادث مختلفی ممکن است شکستگی فک یا دررفتگی فک صورت بگیرد. تشخیص در رفتگی یا شکستگی به مکان ضربه به­ صورت و شدت نیروی واردی بستگی دارد. این آسیب‌ها و ضربه‌ها می‌تواند از طریق مواردی مختلف روی دهد. برخی از این‌ها عبارتند از ضربه‌های محکمی که بر اثر دعوا به فرد وارد می‌شود، زمین خوردن،سقوط کردن، تصادف در محل کار و یا در هنگام رانندگی و موادی مانند اینها باشد.

یکی دیگر از عوامل رایجی که باعث دررفتگی فک می‌شود، باز کردن دهان بیش از اندازه در مواقعی مثل خمیازه کشیدن، گاز زدن غذا، استفراغ کردن، انجام کارهای دندانپزشکی و کارهایی مانند این‌ها باشد.

علائم شکستگی 

زمانی که فک دچار شکستگی شود علائمی مانند: درد، تورم در قسمت صورت، مشکلات تنفسی، احساس درد و ناراحتی در هنگام جویدن غذا، سفت شدن فک، بی‌حسی و کبودی صورت و مشکلات دندانی مثل بی‌حسی دندان‌ها را داراست.

از اولین علائم شکستگی فک میتوان به درد، تورم و خونریزی اشاره کرد.

شکستگی فک

علائم دررفتگی 

علائمی که در در رفتگی فک وجود دارد، تفاوتی با علائم شکستگی فک دارد. درد یکی از مهمترین علائم به‌شمار می‌رود. چنانچه اگر دهان خود را حرکت می‌دهند، دچار درد بیشتری می‌شوند. از علائم دیگر در رفتگی فک میتوان به: جلو آمدن فک، ناهماهنگ شدن ردیف دندان­‌ها، قادر نبودن به بستن دهان به­ صورت کامل و دشواری در تکلم اشاره کرد.

درمان شکستگی و در رفتگی فک

 درمان در رفتگی فک و یا شکستگی فک، باید فوری و سریع انجام پذیرد. بهتر است که فرد تا زمان رسیدن به پزشک، فک خود را ثابت نگه‌داشته و یا حتی با کمک باند برای بستن دور سر خود و همچنین زیر فک استفاده نماید. لازم به ذکر است که درمان شکستگی فک با دررفتگی فک متفاوت است.

درمان شکستگی فک

درمان شکستگی فک

شکستگی فک بسته به شدت آسیب وارد شده درمان‌های متفاوتی دارد. شکستگی‌های کوچک اغلب خود­ به خود و بدون نیاز به مراجعه به پزشک بهبود میابند. معمولا در این شرایط پزشک به فرد مسکن‌هایی تجویز می‌کند تا از شدت درد بیمار کاسته شود.

فک‌هایی که به شکستگی شدیدتر مبتلا شدند نیاز به دخالت پزشک و یا جراح دارند. جراحان برای اینکه فک شکسته در حین انجام جراحی ثابت بماند، از پیچ و سیم‌های مخصوصی استفاده می‌کند.

درمان شکستگی فک ممکن است هفته‌ها به طول بی‌انجامد. بعد از آن فرد باید برای قوی‌تر شدن ماهیچه‌های فک که بی حرکت بوده‌اند، ورزش‌های خاصی را برای تقویت ماهیچه‌های فک انجام دهد.

درمان دررفتگی های فک

ممکن است که درمان دررفتگی فرد توسط پزشک به سرعت انجام شود و پزشک با جاانداختن، فک بیمار را درمان کند.جا انداختن فک با دست انجام می‌­شود و مداوا به‌صورت سرپایی است.

ممکن است پزشک از بانداژ بارتون نیز استفاده کند. این که نوعی باند به‌شمار می­‌رود دور سر و فک قرار گرفته می‌شود و به محدود شدن حرکات فک کمک می­‌کند و باعث شده تا فرآیند درمان سریع‌تر انجام شود.حتی ممکن است که فرد در طول چندروز از این باند استفاده کند.

حرکات زیاد فک ممکن است روند بهبود را کاهش دهد و یا باعث آسیب بیشتری به فک شود بنابراین حتی بعد از مدتی از زمان درمان، بیمار نباید خمیازه بکشد. دکتر مریضه صحت پور متخصص فک و صورت در درمان در رفتگی فک متخصص هستند و به شما تا زمان بهبودی کمک خواهند کرد.