متخصص بیماری های دهان، فک و صورت

متخصص بیماری های دهان، فک و صورت

متخصص بیماری های دهان، فک و صورت یکی از تخصص های دندانپزشکی است. متخصصین این رشته تشخیص و درمان بیماری های دهان، فک و صورت را با روش غیر جراحی انجام می‌دهند. در واقع تشخیص و درمان بیماری های بافت نرم و سفت دهان به عهده این منخصص است. تشخیص به موقع علت عارضه های دهان و فک و صورت مانع از عمل جراحی می‌شود.

ویدیو زیر شامل توضیحات دکتر صحت پور در مورد تخصص بیماری های دهان، فک و صورت که یکی از شاخه‌های دندانپزشکی است می‌باشد.

تفاوت متخصص بیماری های دهان، فک و صورت با دندانپزشک عمومی

شاید هنوز خیلی از افراد اطلاعات زیادی درباره این تخصص و تفاوت آن با دندانپزشکی عمومی نداشته باشند. در ادامه به بیان تفاوت ها و شرح وظایف هر یک می‌پردازیم. حوزه تشخیص و درمان دندانپزشک عمومی فقط در مراحل اولیه بیماری های دندان است. در حالی که متخصص بیماری های دهانی خیلی تخصصی درمان را انجام می‌دهد. رشته ای جامع که شامل پزشکی عمومی و دندانپزشکی است. دانش عمومی پزشکی جهت تشخیص علت بیماری با منشا غیر دهانی است.

زمینه های تشخیص،‌ فعالیت و درمان متخصص بیماری های دهان، فک و صورت

این پزشک در زمینه های زیر تخصص دارد و فعالیت می‌کند:

 • تشخیص دلایل بروز ضایعات در دهان و فک: این کار با معاینه چشمی و یا نمونه برداری بیوپسی انجام می‌شود.
 • انجام نمونه برداری از دهان(بیوپسی): این کار به صورت مشترک توسط این متخصص و متخصص آسیب شناسی(پاتولوژیست) انجام می‌شود. در واقع بخش تشخیص آزمایشگاهی آن وظیفه پاتولوژیست است.
 • تشخیص و درمان عارضه های گیجگاهی فکی
 • ریشه یابی و درمان درد صورت و فک
 • تمامی مشکلات در غدد بزاقی مانند موکوسل و تورمورهای دهان: متخصص بیماری های دهان، فک و صورت سعی می‌کند با روش های غیر جراحی بهبود و درمان را انجام دهد.

انواع بیماری های دهان، فک و صورت را بشناسیم

بعضی از بیماری های دهانی از بدو تولد وجود دارند. دسته بعدی در اثر بهداشت کم دهان و دندان و بیماری های خاص به وجود می‌آیند. بعضی از مشکلات دهان بخاطر خود دهان و دندان نیست بلکه بخاطر مشکل در بدن و سیستم ایمنی است. آلرژی های محیطی و غذایی هم نقش زیادی در بروز این بیماری ها دارند. چند بیماری و مشکل دهانی را در این مقاله ذکر می‌کنیم:

 • آفت های زبان و دهان: آفت ضایعه ای مسطح و یا برجسته است. همرنگ اعضای دهان و معمولا درد زیادی دارد. با علل دهانی، بیماری عمومی و یا آلرژی های اتفاق می افتد. تشخیص علت آن فقط به عهده پزشک متخصص است.
 • تبخال معمولی یا ویروسی: تبخال بیرون از دهان به وجود می آید. تبخال معمولا به صورت زخم است. نوع ویروسی آن با منشا ویروس هرپس(HSV) نیاز به درمان و پیشگیری جدی دارد.
 • دهان بدبو: اگر با وجود رعایت بهداشت دهان همچنان این مشکل را داشتید موضوع را با متخصص در میان بگذارید.
 • مشکلات غده های بزاقی: مانند عفونت و التهاب، انواع توده ها و سنگ ها، در صورت بروز هر یک از این مشکلات سریع به پزشک مراجعه کنید.
 • انواع عفونت و التهاب ها: عفونت قارچی، ویروسی و یا با منبع باکتری که به دلایل مختلف به وجود می آیند و درمان به موقع مانع از بیماری های جدی می‌شود.
 • سرطان زبان و دهان: در صورتی که زخم های دهان شما مرتب عود می‌کند و بعد از بهبود هم آثاری از آن ها هست ممکن است علامتی از وجود سرطان دهان باشد.

 

چه زمانی به متخصص مراجعه کنم؟

وقتی زخمی در دهان و هر یک از اعضای آن داشتید. اگر مشکل دهانی شما بعد از دو هفته رفع نشد و اگر زخمی در دهان شما مرتب تکرار شد حتما باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.

درمان بیماری های دهان، فک و صورت چگونه است؟

پزشک ابتدا باید دلیل بیماری را تشخیص دهد. اگر منشا بیماری در دهان باشد معمولا درمان به روش غیر جراحی انجام می‌شود. اگر مشکل از بیماری عمومی باشد معمولا بیمار را به پزشک متخصص ارجاع می‌دهند.

دکتر مرضیه صحت پور، متخصص بیماری های دهان، فک و صورت و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان با سابقه 11 سال فعالیت در این زمینه در خدمت شما عزیزان می‌باشند.