عوارض مصرف الکل بر دهان و دندان

عوارض مصرف الکل بر دهان و دندان

مقدمه

بسیاری از افراد بر این باور هستند که مصرف الکل به دهان و دندان آن‌ها آسیبی وارد نمی‌کند. در این مقاله قصد داریم تا به پرسش پر‌تکرار شما در رابطه با تاثیر مصرف الکل بر بوی بد دهان، عوارض مصرف الکل و میزان آسیبی که به سلامت دهان و دندان وارد می‌کند پاسخ دهیم. همچنین این موضوع را از نظر علمی مورد بررسی قرار دهیم. با ما همراه شوید تا با کسب آگاهی در این زمینه‌ به خود و اطرافیانتان کمک کنید.

آیا مصرف الکل بر بوی بد دهان و دندان تاثیر‌گذار است؟

در ابتدا باید گفت که تقریباً همه افراد، از وجود بوی نامطبوع و ناخوشایند در سطح دهان خود، احساس ناراحتی می‌کنند و در صدد رفع آن بر می‌آیند. شاید ندانید که مصرف الکل بر ایجاد بوی نامطبوع در دهان شما تاثیر بسزایی دارد. مصرف این ماده باعث خشک‌شدن دهان، کاهش ترشح بزاق، از دست‌رفتن آب بدن، افزایش احتمال مبتلاشدن به بیماری‌های مربوط به لثه و پوسیدگی دندان‌ها می‌شود.

کاهش آب بدن که در اصطلاح به Dehydration مشهور است، از مهم‌ترین تاثیراتی است که مصرف الکل بر بدن شما باقی می‌گذارد. از آنجا که ترشح بزاق دهان به صورت خودکار به پاک‌کنندگی سطح دندان‌ها می‌پردازد، کاهش این ترشح بسیار آسیب‌زا بوده و احتمال فرایند تولید باکتری را افزایش می‌دهد.

زمانی که سخن از عوارض مصرف الکل به میان می‌آید، توجه بیشتر افراد به تاثیرات منفی بر کبد، قند خون، مغز‌ و قلب معطوف می‌شود. شایان توجه است که بدانید، استفاده از مشروبات الکلی و دخانیات، دومین عامل ایجاد سرطان دهان است. این مسئله، تاثیرات مخرب استفاده از این ماده را نمایان می‌کند.

مصرف بیش از حد الکل، باعث ایجاد زخم در دهان می‌شود و به دندان شما آسیب وارد می‌کند. برای حفظ سلامت دهان استفاده از این ماده مخرب را کنار گذاشته و یا مصرف آن را کاهش دهید. به این صورت از تأثیرات منفی کوتاه مدت و بلند مدت آن در امان بمانید.

مصرف الکل و خشکی دهان

 

خداحافظی با دندان‌های دائمی!

اگر می‌خواهید با داشتن دندان‌های زیبا، یک دست و دائمی خود خداحافظی کنید الکل بنوشید. مصرف این ماده مخرب، با افزایش روند تولید پلاک در دهان شما، باعث می‌شود تا دندان‌های دائمی‌تان به مرور زمان از بین برود.

یک ترکیب زیان‌آور

اگر گمان می‌کنید که افزودن مرکبات به الکل، میزان آسیب‌زا بودن آن را کاهش می‌دهد، سخت در اشتباه هستید. اضافه کردن این مرکبات، نه تنها کمکی به کاهش آسیب این ماده نمی‌کند، بلکه باعث از بین رفتن مینای دندان شما نیز خواهد شد.

مصرف الکل، مسواک‌زدن با خیال راحت را برایتان به یک رویا مبدل خواهد کرد

آسیب‌زا بودن استفاده از الکل، ممکن است تا آنجا پیش رود که امکان مسواک‌زدن بدون دردسر را از شما دریغ کند، چرا که به مرور زمان و با کاهش مقاومت بافت لثه، به هنگام مسواک زدن دهان شما دچار خونریزی شده و آسیب خواهد دید.

آیا می‌دانستید که در الکل ماده قندی وجود دارد؟

قند و اسید موجود در مشروبات الکی بسیار مخرب بوده و امکان ترکیب‌شدن با باکتری‌های درون دهان را دارد. این ترکیب ناخوشایند در نهایت باعث از بین رفتن مینای دندان شما می‌شود.

عوارض الکل و ایجاد لکه بر روی دندان‌های شما

همانطور که گفته شد وجود مواد اسیدی در ترکیب مشروبات الکی، می‌تواند به ریشه و مینای دندان آسیب برساند. همچنین علاوه بر تخریب آن، موجب تغییر رنگ و ایجاد لکه بر روی سطح دندان‌ها شود.

اگر همچنان تمایل دارید

اگر همچنان تمایل به مصرف مشروبات الکلی دارید، باید با شست‌وشوی مکرر دندان‌های خود، عوارض آن را کنترل کنید. همچنین مصرف از طریق نی، به طوری که برخورد مستقیم با دندان شما انجام نشود، می‌تواند به کاهش آسیب این ماده مخرب کمک کند.

مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید. استفاده از این دو مورد، آسیب‌های ناشی از مصرف مشروبات الکلی را کمتر خواهد کرد. در نهایت مراجعه با فواصل زمانی کوتاه به پزشک، برای چک‌کردن وضعیت دهان و دندان شما، پیشنهاد دیگری است که از بروز آسیب‌های جدی‌تر جلوگیری خواهد کرد.

توصیه‌هایی جهت حفظ سلامت دهان و دندان

 

توصیه‌هایی جهت حفظ سلامت دهان و دندان

آموزش رفتارهای صحیح و بهداشتی در رابطه با حفظ دهان و دندان از دوران کودکی، مسئله‌ای است که والدین باید به آن توجه کنند. اگر از کودکی ِفرد به آموزش و تقویت رفتارهای مثبت توجه شود، امکان ادامه آن رفتار در بزرگسالی دو چندان خواهد بود.

مسواک‌زدن صحیح را به کودکانتان آموزش دهید. اگر فرزند شما از کودکی آموزش صحیح در رابطه با مسواک‌زدن را بیاموزد، نسبت به عارضه‌های بسیار زیادی در رابطه با دهان و دندان مصون خواهد شد.

عدم استفاده از دخانیات، الکل و مواد مخدر، مسئله‌ای است که باید آن را در دستور کار خود قرار دهید. اگر به دنبال داشتن دندان‌هایی با ظاهر زیبا و دهانی بدون بوی نامطبوع هستید، باید با مصرف دخانیات خداحافظی کنید.

استفاده از دهان‌شویه، نخ دندان و خرید یک مسواک استاندارد، مواردی است که باید در اولویت شما قرار بگیرد. سعی کنید تا با استفاده از موارد نام برده شده، از باقی‌ماندن مواد خوراکی در دهانتان جلوگیری کنید. ماندن مواد غذایی در دهان، به تولید باکتری، عفونت لثه و موارد آسیب‌زایی از این قبیل منجر خواهد شد.

مراجعه به دندانپزشک را فراموش نکنید. برای احتیاط و به طور تقربی، بهتر است تا در فواصل زمانی ۶ ماهه به دندانپزشک مراجعه کنید. اینگونه آسیب‌های سطحی و درمان کم هزینه، به عارضه‌های جدی‌تر و هزینه‌های گزاف تبديل نشود. انتخاب پزشک معتمد وظیفه‌ای است که شما در قبال خودتان دارید. دکتر مرضیه صحت‌پور با داشتن سابقه‌ای درخشان و تجربه بسیار بالا در مسائل مربوط به دهان و دندان، با ارائه خدمات با کیفیت به شما مراجعه‌کنندگان گرامی، سعی در بهبود وضعیت دهان و دندان با کمترین هزینه و بهترین کیفیت دارد.

جمع‌بندی

در این مقاله عوارض جدی مصرف و استفاده از مشروبات الکلی، برای شما عزیزان شرح داده شده است. برای حفظ سلامت دهان و دندان خود و جلوگیری از آسیب‌های جدی به دیگر اعضای بدن مثل قلب، ریه، مغز و… توصیه می‌شود که از مصرف این گونه موارد خودداری کنید. به این دلیل که علاوه بر منع شرعی، علم نیز به تاثیر مخرب و منفی این مواد اشاره کرده است‌. برای اطمینان ار سلامت دهان و دندان، بهتر است هر سه یا شش ماه یکبار به پزشک متخصص رجوع کنید.