علائم دهانی ایدز

علائم دهانی ایدز

علائم دهانی ایدز یکی از علائم بیماری ایدز است، که به اخیرا شایع شده است. بیماری ایدز بر اثر حمله ‌ویروس‌ها به سیستم دفاعی و ایمنی بدن به‌وجود می‌آید. ممکن است بیمار تا یکسال اول متوجه این بیماری نشود. علائم این بیماری در ابتدا شبیه به آنفلوآنزا بوده و پس از مدتی علائم حادتر کم‌کم ایجاد می‌شوند. یکی از علائم این بیماری ایجاد زخم‌ها در دهان و ضایعات دهانی است. با این وجود بسیاری از افراد فکر میکنند که این زخم‌های دهانی لثه و درد دندان‌ها ناشی از رعایت نکردن بهداشت و مسواک نزدن است.

بیماری ایدز چیست؟

بیماری ایدز باعث ضعیف شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود. این بیماری باعث ایجاد عفونت‌های حاد و شدید در بدن فرد میشود. این بیماری در طول سه مرحله ظاهر می‌شود. مرحله اول، مرحله عفونت است که بسیاری از افراد، آن را با بیماری‌های دیگر اشتباه می‌گیرند. مرحله دوم به دوره نهفتگی مشهور است. در این مرحله ویروس در بدن بیمار در حال پخش شدن است. در حالی که بیمار اندکی متوجه آن نمی‌شود. مرحله سوم این بیماری بسیار خطرناک است و در این مرحله حدود 30% از کل سلول‌‌های بدن به این ویروس مبتلا شده‌اند. همچنین علائم حاد در این مرحله بروز می‌کند. یکی از این علائم ایدز، ایجاد بیماری‌های دهانی است.

3 راه انتقال بیماری ایدز

  1. آمیزش جنسی محافظت نشده
  2. در ارتباط بودن با خونی به این ویروس مبتلا شده است
  3. از طریق انتقال مادر به جنین

علائم ظاهری ایدز

در ابتدا ممکن است بیمار علائمی مثل مشکل در دستگاه گوارش و اسهال، تنفس غیرعادی و درد عضلانی داشته باشد. علائم ظاهری ایدز زمانی بروز داده می‌شود که سیستم ایمنی بدن کاملا درگیر آن است. از علائم حتمی ایدز می‌شود به موارد زیر اشاره کرد:

  • تب
  • خستگی
  • اسهال شدید
  • کاهش زیاد وزن
  • غفونت و بیماری‌های دهانی
  • متورم شدن غدد لنفاوی

علائم ایدز در زنان و مردان

علایم ایدز در روزهای اول چیز خاصی نیست. تمامی علائم بعد از چند ماه و یا چند سال به وجود می‌آیند. معمولا علائم ظاهری ایدز در مردان کمی متفاوت از علائم ایدز در زنان می‌باشد. در مردان علائمی مثل خارش بدن، گلو درد، سردردهای شدید و ایجاد زخم روی بدن بیشتر خودش را نشان می‌دهد. علائم ایدز در زنان بیشتر درد مفاصل و استفراغ میباشد. البته این نکته را فراموش نکنید، برای تشخص این بیماری حتما باید آزمایش‌های دقیقی انجام بدهید تا 100% مشخص شود.

علائم دهانی ایدز

ضایعات دهانی ایدز

همان طور که گفته شد علائم ایدز می‌تواند ضایعات دهانی و بیماری‌های دهانی نیز باشد. البته توقع بروز این علائم را در روزها و هفته‌ها و حتی سال اول نداشته باشید. آفت‌های دهانی، برفک دهانی، غفونت‌های لثه و اطراف لب همگی می‌تواند از علائم ایدز باشد.

زخم‌های دهانی مربوط به HIV

تقریبا حدود 40% از افرادی که به بیماری ایدز مبتلا می‌شوند، علائمی مثل زخم‌های دهانی دارند. این زخم‌ها ناشی از عفونت‌های شدید و حاد و همچنین پایین آمدن سیستم دفاعی بدن است. در این بیماری گلبول‌های سفید از بین میروند. این زخم‌های دهانی ممکن غذا خورد و آشامیدن را برای شما سخت و دشوار کند.

انواع زخم‌های دهانی ایدز

تب‌خال‌های دهانی

تب خال‌های دهانی اکثر بخاطر بالا رفتن دمای بدن ایجاد می‌شوند. در حقیقت یکی از راه‌های دفاعی بدن در مقابل ویروس‌ها همین تب‌خال‌ها هستند. ممکن است اطراف دهان فرد بیمار تاول‌هایی قرمز رنگ نیز ایجاد شود. به طور معمول شما به 1000 دلیل ممکن است دچار تب‌خال دهانی شوید. اما فردی که بیماری ایدز دارد به زمان خیلی بیشتری برای بهبود این زخم‌ها نیاز دارند.

درمان تب‌خال‌های دهانی

بهتر است قبل از مصرف هر دارویی با یک پزشک متخصص بیماری‌های دهان، فک و صورت مشورت کنید. انجام آزمایش‌های لازم به پزشک در تشخیص بیماری و تجویز دارو کمک می‌کند. به طور معمول پزشکان برای اینگونه زخم‌ها دارو اسیکلوویر را تجویز می‌کنند.

آفت‌های دهانی

آفت‌های دهانی ممکن است برای هر کسی پیش بیاید و دلیل اصلی آن استرس است. معمولا آفت‌ها با درد و قرمزی همراه هستند. این که شما در ماه بیشتر از 5 بار دچار آفت شوید، نشانه عفونت‌های زیاد است و چیزی غیر عادی به شمار می‌آید. اخیرا بیمارانی با آفت‌های شدید لثه و دهان به دندان‌پزشکان مراجعه می‌کنند و بعدا متوجه ‌می‌شوند که این‌ها همه علایم بیماری ایدز است.

کاندیدیاز یا برفک دهانی

برفک‌ها شامل زخم‌های ریز قرمز رنگ و گاهی سفید رنگ در داخل دهان و روی لثه‌ها هستند. این بیماری، درمانی طولانی دارد. اگر تعداد و حجم برفک دهانی زیاد باشد باید به پزشک متخصص مراجعه کرد. زیرا احتمال بیماری‌های دیگر مثل ایدز وجود دارد.

نتیجه گیری

ما در این مقاله بیماری ایدز و علائم ظاهری آن را مورد بررسی قرار داده‌ایم. بیماری‌های دهانی و ایجاد آفت، زخم و برفک دهانی از علائم و ضایعات دهانی ایدز می‌باشد. بهتر است اول از همه با یک متخصص دهان و بیماری‌های دهانی مشورت کنید.